A mezőgazdasági tevékenységgel érintett területeken, a földutak és az aszfaltozott utak kereszteződésének közelében megnő a sárfelhordás kockázata, amely fokozott veszélyt jelent ha egy autós a sárfelhordásos szakaszon megy át, könnyen megcsúszhat és így akár személyi sérüléses baleset is történhet.
A személyi és vagyoni kár felelőse ebben az esetben az utat beszennyező vállalkozó, illetve gépkezelő.
Felhívom az érintett gazdálkodók, vállalkozók figyelmét, hogy a földútról aszfaltozott útra történő kihajtás előtt távolítsák el a járműveiken található olyan szennyeződéseket, amelyek később az útra rakódhatnak és veszélyeztethetik a közlekedés biztonságát!
A közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet (a továbbiakban: KRESZ) meghatározza az utak igénybevételének feltételeit. A KRESZ 63. §-a (2) szerint: „földútról szilárd burkolatú útra való ráhajtás előtt a járműről a rátapadt sarat – amely a szilárd burkolatú utat beszennyezheti – el kell távolítani.”
A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. tv. 7. § (2)-(3) bekezdései szerint:
„7. § (2) Aki a közutat vagy a közúti jelzést megrongálta, beszennyezte vagy a közútra a közúti közlekedés biztonságát, zavartalanságát hátrányosan befolyásoló tárgyat juttatott, köteles a keletkezett veszély elhárításáról gondoskodni, illetőleg ameddig az nem lehetséges, a veszélyről a közlekedés többi résztvevőjét tájékoztatni.
(3) Az a járművezető, aki a közúti jelzés olyan rongálását, beszennyezését észleli, vagy a közútra került olyan akadályt lát, amely a közlekedés biztonságát súlyosan veszélyezteti, köteles erről a rendőrséget vagy a közút kezelőjét értesíteni, és amennyiben erre lehetősége van – a veszélyt a közlekedés többi résztvevőjének jelezni vagy azt elhárítani (mérsékelni).”
A helyes közlekedési magatartás kikényszerítése érdekében az érintett területeken a rendőrség intézkedhet és a jogszabályokat megsértő személyekkel szemben szankciókat alkalmazhat.
A szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvény (a továbbiakban: Szabs.törvény) 219. § (1) bekezdése szerint „Aki a közúti közlekedés szabályait megszegi és ezzel másnak vagy másoknak életét, testi épségét vagy egészségét gondatlanságból közvetlen veszélynek teszi ki vagy könnyű testi sértést okoz, szabálysértést követ el.”
A szabálysértés elkövetőjével szemben a rendőrség pénzbírságot szabhat ki, amely a Szabs.törvény 11. § (1) bekezdése szerint ötezer forinttól százötvenezer forintig terjed, még a 99. § (1) bekezdésében foglaltak alapján a „Helyszíni intézkedés során a szabálysértés elkövetését elismerő személlyel szemben helyszíni bírság kiszabásának van helye.
(2) A helyszíni bírság összege ötezer forinttól ötvenezer forintig, hat hónapon belül újabb szabálysértés elkövetése esetén hetvenezer forintig terjedhet.”
dr. Lipták Péter jegyző s.k.