Madárgyűrűzés az iskolában


További fotókért kérem kattintsanak a fenti képre. (Fotók: Perendi Nóra)

A Kardoskúti Napközi otthonos Óvoda és a Kardoskúti Faluszépítő és Turisztikai Egyesület évekkel ezelőtt kötött együttműködési megállapodást melyben az egyesület vállalta, hogy segíti az óvoda célkitűzéseit megvalósítani ami nem más, mint a zöld óvoda cím elérése. Ennek szem előtt tartásával minden évben szervezünk egy-egy programot ami kapcsolódik ehhez .

Ebben az évben a múlt héten sikerült egy esőmentes napot kifogni és az iskola udvarán madárgyűrűzést nézhettek végig az óvodások. Boldog Gusztáv ( Guszti bácsi ) rendkívül nagy szakértelemmel kötötte le a gyerekek figyelmét bemutatójával.

Reggel kilenc órakor húztuk ki a hálót és tíz órakor már az első kettő madarat szemügyre vehették közelről is a gyerekek. Nagyon sok ember megirigyelheti hiszen az első madár ami hálóba került nem más mint egy fülemüle. A fülemüléről tudni kell, hogy igazi éjszakai madár, jellegtelen színekkel és inkább csak a hangját lehet hallani éjjel és nappal is de látni nagyon ritkán lehet.  Öröm volt nézni, hogy csillogott a gyerekek szeme amikor megsimogathatták a meggyűrűzött madarat majd útjára engedték. A második madár egy tövisszúró gébics volt  ami már agresszívebb ezért a simogatástól eltekintettünk. megtudhattuk, hogy zsákmányát nem mindig fogyasztja el azonnal, hanem egy arra alkalmas ágon felszúrja és később fogyasztja el.

Mire az első két madár gyűrűzésével végeztünk a hálóban egy pár harkály került. A gyerekek megtekinthették hogyan kell szakszerűen kivenni a hálóból, hogy ne sérüljön hiszen ez alapkövetelmény. Guszti bácsi elmagyarázta hogyan lehet megkülönböztetni a fiú és a lány madarat. Gyűrűzés után szabadon engedtük ezeket a madarakat is.

Nagyszerű időben egy tartalmas délelőttöt sikerült összehozni ahonnan a gyerekek sok új információval gazdagodva térhettek vissza az óvodába.
K.P.

Megszakítás