Népes hallgatóság gyűlt össze szerda este a művelődési ház nagytermében, ahol az év eleji szokásos falugyűlésre került sor. Ramasz Imre polgármester köszöntő szavai után ismertette a tavalyi évben megvalósult felújításokat, beruházásokat. illetve a 2010-es év terveit. Az utolsó blokkba került a településen élőket érzékenyen érintő téma: a szemétszállítás kérdése.
—
Emlékeztető
Helye: Móra Ferenc Művelődési Ház és Községi Könyvtár.
Ramasz Imre polgármester tisztelettel köszöntötte a megjelenteket, számot adott az elmúlt év eseményeiről, valamint ismertette a 2010. év célkitűzéseit.
Igazolatlan hiányzás 2, igazolt hiányzás 3 alkalommal volt.
A tárgyalt napirendek témái a települést érintő, mindennapjainkat meghatározó, aktuális területeket érintették, valamint egyéb megállapodásokhoz kapcsolódó, vagy törvényi előírásokból adódó témák is megtárgyalásra kerültek, illetve szükség esetén döntéshozatalra került sor.
2010-ben önkormányzati választások lesznek, így a választópolgároknak ismét lehetősége lesz arra, hogy döntsenek a polgármester és képviselők kilétéről.
A testületi ülésekről egyre szélesebb és teljesebb tájékozódási lehetőséget biztosítunk az érdeklődőknek. Hirdetőtáblán kifüggesztésre kerülnek a megtárgyalandó írásos előterjesztések, valamint interneten is megtalálható az előterjesztés, illetve a testületi ülést követően néhány óra elteltével az ott elhangzottakról is informálódhatnak az érdeklődők, sőt a témával kapcsolatban hozzászólási lehetőség is van.
Bevételi előirányzatunk 195,5 millió forintról 274 millió forintra teljesült. Ennek elsődleges oka, hogy a válság településünkre ható következményeit túlzott mértékben vettük figyelembe, másrészt viszont az iparűzési adó bevételünk közel 50 %-kal több lett a tervezettől, valamint a magas jegybanki alapkamat következtében ötször annyi kamat bevételünk lett a tervezettel szemben.
A kiadások csak mérsékelten növekedtek, aminek következtében a tartalék összege 2,4 szeresére növekedett.
Jelentős felújítások: út felújítások, óvoda felújítás, elkövetkezendő években tervezett felújítások terveinek elkészíttetése.
Átadott pénzeszköz összege meghaladta a 42 millió forintot, a szociális célú pénzeszköz felhasználás meghaladta a 13 millió forintot.
Bevételi forrás összesen 270 millió 700 ezer forint.
- működési célú kiadás 106 millió forintot tesz ki,
- felújítási előirányzat 19,4 millió forint, (településközpont, gyógyszertár, polgármesteri hivatal épület felújítása, művelődési ház bejárati ajtók cseréje)
- fejlesztési kiadás 18,6 millió forint,
- hitelek, kölcsönök nyújtása, értékpapír vásárlás 34,5 millió forint,
- szociális célú kiadások 13,6 millió forint,
- átadott pénzeszköz 47,1 millió forint
- rendelkezésre álló tartalék 33 millió forint.
Településünk esetében a pályázatok rendkívül korlátozottak. A gazdasági válság miatti megszorító intézkedések következtében nemzeti forrásokból támogatott pályázati kiírás alig van, Európai Uniós pályázatok viszont nagy projekteket érintenek. Jelenleg 1 beadott, de még el nem bírált pályázatunk van. Hosszabb távra meghatározhatja, illetve befolyásolhatja a jövőnket a Református Egyház által beadott pályázat, még nem elbírált, ifjúsági szálló és konferencia központ megépítésére.
Tájékoztató a szennyvízcsatorna hálózat építésével kapcsolatos felmérésről:
Önkormányzatunk részéről jelentős összeget kívánunk tartalékolni ennek érdekében, 30 millió forint összegben tervezünk államkötvényt vásárolni.
Önkormányzatunk 2008. augusztus 1-től az általános iskolai feladatok ellátására megállapodást kötött Orosháza Város Önkormányzatával, melyet a megbízott intézményhálózatán keresztül lát el. A gyermekek és a szülők részéről ez gyakorlatban nem jelentett változást, hiszen az 1-8. osztály tanulói továbbra is a kardoskúti iskola épületében folytatják tanulmányaikat. A helyi önkormányzat viszont nem gyakorol fenntartói jogokat, csak biztosítja a működéshez szükséges anyagi forrásokat, melyek szükségesek az állami normatíva összegén túlmenően.
Az eltelt időszakban a tagintézmény működésével kapcsolatban panasz nem érkezett, a szülők részéről elismerő megnyilatkozások hangzottak el.
Foglalkoztatni kívánt létszám 16 fő, napi 6 órában.
A foglalkoztatáshoz szükséges források állami támogatásból 4.279.547,-Ft, önkormányzati önerőből 947.241 forint, összesen 5.226.788 forint.
Kérem az eddig elhangzottakkal kapcsolatban tegyék meg hozzászólásaikat, kérdéseiket, javaslataikat.
Az Árpád sorról a Petőfi utca irányában történő leforduláshoz jó lenne leforduló sávot építeni az útfelújítás alkalmával, bár bizonytalannak érzem ennek megvalósulását.
Bakos József: Köszönjük a Polgármester Úr beszámolóját. Rendezett faluban élünk, az útjaink, utcáink kész vannak. A csatornázással kapcsolatban a lakosság anyagi teherbírása egyre csökken, több településen elkezdték, de anyagi források miatt befejezetlen maradt. Követelmény az EU-ban, de nagyon meg kell gondolni, hogy elkezdjük-e. A parkosítást a lakosság igényéhez meg kell csinálni.
A csatornahálózat kiépítésével veszélyét érzem annak, hogy minden utca fel van újítva és rongálások, felbontások keletkezhetnek. Talán fordítva kellett volna, előbb csatornázás, majd utak felújítása.
A tótkomlósi-orosházi útról leforduló sáv kiépítésére nincs lehetőség, a tervek már a közbeszerzési eljárás folyamatában vannak, de nem is önkormányzati út. Az önkormányzat részéről is fogalmaztunk meg kérést a sebesség csökkentésével kapcsolatban (lassító sziget), de arra is elutasító választ kaptunk. Sajnos még az útfelújítás megvalósulásával kapcsolatban is vannak kételyeim, hiszen 7 ilyen út van Békés megyében, 5 esetben rosszabb utakról van szó, de a teljes projekt megvalósításának a költsége nem áll rendelkezésre.
A parkosítással kapcsolatban, ha a saját pénzünkből kellene megvalósítani, akkor biztos nem kezdenénk bele, de ez egy pályázati lehetőség, a megvalósulás után szebb, esztétikusabb lehet a környezetünk.
A Petőfi utca páratlan oldalán hiányzó járda megépítése megvalósítható.
Ramasz Imre: Szívesen adunk törmeléket a bejárók feltöltéséhez.
Előzmények: Településünk önkormányzata több mint 2 évtized óta Orosháza város kommunális szolgáltatójával szerződve oldja meg a lakossági és a közületi szilárd hulladék elszállítását.
A döntés előkészítéséhez kapcsolódóan egy kérdőívet juttattunk el minden érintett ingatlantulajdonoshoz és kértük véleményüket a hogyan tovább kérdés rendezéséhez. Sajnos a közösségünk egészét, illetve az ingatlantulajdonosokat anyagilag közvetlenül érintő kérdőíveket alig 30 % töltötte ki és helyezte a gyűjtőládákba.
Különböző megoldási javaslatokkal összefüggő kérdésekre adott válaszok értékelése alapján a következő következetések vonhatók le:
- Szelektív hulladékgyűjtés feltételeinek megteremtését nagy többség támogatja: 80,7 %.
- Többség elutasította azt a lehetőséget, hogy komposztálással esetlegesen csökkentse a hulladék mennyiségét.
- A szelektív hulladékgyűjtés, illetve a komposztáló edény biztosítása ellenére sem csökkentené a szemét mennyiségét a többség, 54 %.
Milyen megoldás lehetséges?
- Kommunális adó jelentős emelése – ezt a Képviselő-testület nem tartja elfogadhatónak. Miért nem? Már korábban utaltam arra, hogy a jelenlegi rendszer igazságtalan. Példa erre: 1 személyes ingatlan tulajdonosa, ha nincs kedvezménye fizet 8600 Ft adót, a rendelkezésére álló 60 literes kuka éves díja 6760 forint. 4 személyes ingatlan tulajdonos hasonlóan kedvezmény nélkül szintén 8600 Ft adót fizet, de a 240 l-es kuka éves díja 26975 Ft.
- Kommunális adó jelentős csökkentésével párhuzamosan a térítésmentes szemétszállítás megszüntetése a jelenleg érvényes, vagy hasonló kedvezmények fenntartásával (nyugdíjas, vagy járadékos 50 %, a jogosultság megszerzését követő év január 1-től, ha nincs más rendszeres jövedelme) szelektív hulladékgyűjtés megszervezése és költségének önkormányzat által történő felvállalása. (3 gyűjtőpont kialakítása, 500 m-es távolságon belüli megközelítése). Kötelező közszolgáltatás keretében mindenki szükségletének megfelelő űrtartalmú edényre kötne szerződést a szolgáltatóval. Második változat előkészítését javasolja a Képviselő-testült.
Dr. Mészáros Erzsébet jegyző: ismerteti az ide vonatkozó törvényességi előírásokat röviden és kéri a jelenlevőket, hogy tegyék fel kérdéseiket, hogy a konkrét kérdésre konkrétan tudjon válaszolni.
Kocsány Gábor: Ha én kötök szerződést a szolgáltatóval, akkor joga lesz-e azt mondani, hogy mekkora edényt használjak?
Kocsis Péter: Örvendetes, hogy ilyen problémákról beszélgetünk, hogy van pénzünk, és nem arról, hogy fizetésképtelen az önkormányzat. Támogatom azt az ötletet, hogy csökkentsük a kukák nagyságát, legyen szelektív gyűjtés és legyen (legalább egy helyen a településen) az építési törmeléknek gyűjtője. Úgy gondolom elég érett a lakosság a különválogatásra, esetleg meghatározott időben közmunkások közreműködésével, felügyeletével kell megoldani.
Kocsány Gábor: Az Önkormányzat kap 10 % fizetési kedvezményt, a lakos, ha előre fizetne 1 évre, akkor kapna-e valamilyen kedvezményt.
Rendeletben nem tudjuk szabályozni, hogy kinek mekkora edényt adunk, a jelenlegi rendeletünkben is ez törvénysértő.
Szemenyei Sándor képviselő: Üdvözlöm a megjelent lakosokat. Én nem szavaztam a testületi ülésen a témával kapcsolatban, először a lakosság véleményére voltam kíváncsi. Látjuk az elszállítási költségeket. Elég nagy eltérések vannak a különböző nagyságú kukák között. Az elhangzott hozzászólásokból nem állapítottam meg, hogy mit is szeretne a lakosság. A kommunális adó változását nem mindenki akarja.
Lengyel György: Alátámasztom Polgármester Úr azon gondolatát, hogy a jelenlegi szemétszállítási rendszernek köszönhető, hogy nem terjedt el az utak melletti szemételhelyezés. Kardoskúton még nem! Orosháza környékén a nyári drasztikus díjemelés óta többszörösére növekedett az árkokba és zsákokban szétdobált szemét. Ezt a munkám során (hivatásos vadász) közvetlenül tapasztalom.
Verasztó Sándor: Ez jó lesz, azok is tudomást szereznek róla, akik most nincsenek itt.
Csizmadia Sándor: Szelektív hulladékgyűjtés kellene és kisebb kukák is elegek lennének.
A testületi tagokkal újra átbeszéljük, átértékeljük, összeállítunk egy újabb kérdőívet, annak kiértékelése után lépünk tovább.