Zenével köszöntöttük a kultúrát


További fotókért kérem kattintson a fenti fotóra. (Fotók: Őzse Péter)

Január 22-én a Magyar Kultúra Napját ünnepelték Kardoskúton, a művelődési házban. Varga Pál polgármester ünnepi beszédében hangsúlyozta, hogy a kultúra megőrzése és ápolása fontos, mert összeköti az embereket és erőt ad a mindennapokhoz. Elmondta: „A kultúra segít abban, hogy értékeket teremtsünk a jövőnek.”

Az ünnepség különleges része volt az arTpeggio klasszikus gitár duó koncertje. A zenészek változatos műsort adtak elő, amelyben a reneszánsz dallamok éppúgy helyet kaptak, mint a 20. századi tangók. A művészek előadása lenyűgözte a közönséget.

A Magyar Kultúra Napja Kardoskúton idén is szép ünnep volt, amely méltón hívta fel a figyelmet hagyományaink és értékeink megőrzésére.

Tisztelet a Doni hősi halottaknak.


További fotókért kérem kattintson a fenti képre. (Fotók: Őzse Péter)

Az évről évre megrendezett Doni Emlékmenet célja, hogy tiszteletet adjon a hősi halottaknak, akik életüket adták a hazájukért a Don-kanyarban. 2025 januárjában, Békés vármegyében több helyszínen is megtartották ezt az eseményt, amely azoknak a katonáknak az emlékét ápolja, akik a második világháború ezen tragikus csatájában életüket vesztették. Az idei emlékmenet különösen nagy érdeklődést váltott ki, hiszen a menetoszlop több településen áthaladt: Kaszaperről indult, majd Tótkomlós érintésével Kardoskúton ért célba. Az eseményen számos közösség képviseltette magát, így jelen voltak kadétok Szeghalmról, Szarvasról, Orosházáról, Battonyáról, Békéscsabáról, valamint csanádapácai kisdiákok is. A Magyar Honvédség katonái mellett civil közösségek és nemcsak magyar, hanem külföldi delegációk is csatlakoztak az emlékmenethez. A Bundeswehr bajorországi tartalékosait képviselő Oberpfalz megyei delegációja szintén tiszteletét tette, megerősítve a nemzetközi összefogás és a történelmi emlékek ápolásának fontosságát.

A Doni Emlékmenet nemcsak a magyar katonák hősiességére emlékeztet, hanem arra is, hogy a tragédiákból tanulni kell, hogy a háborúval járó fájdalom ne ismétlődhessen meg. Az emlékezés nem csupán a múltról szól, hanem egy lehetőség arra, hogy a jövő generációi értékeljék a béke fontosságát, és mindent megtegyenek azért, hogy a háború borzalmait elkerüljük.

A II. világháború egyik legtragikusabb és legkegyetlenebb csatája zajlott 1943 januárjában a Don-kanyarban, amikor a II. magyar hadsereg a történelem legnagyobb veszteségeit szenvedte el ütközetek során. A Don-kanyarban történt katasztrófa nem csupán katonai vereség volt, hanem a magyar nép történetének egyik legfájdalmasabb emléke is, hiszen soha ekkora emberveszteség nem sújtotta a magyar hadsereget egyetlen csatában sem.

A magyar hadsereg a második világháború egyik legnagyobb és legkegyetlenebb frontján, a Szovjetunió területén találta magát, miközben a németekkel szövetségben harcolták a háborút. A magyar II. hadsereg 1942 decemberében indult útnak, hogy részt vegyen a szovjet front elleni támadásban. Az akkori katonai tervek szerint a magyar egységek a Don folyónál fekvő szovjet erőket igyekeztek megverni, de hamarosan kiderült, hogy a helyzet sokkal súlyosabb, mint azt bárki is elképzelte.

A harcok a hideg, zord orosz télben zajlottak, és a magyar hadsereg szembesült a túlélhetőség határaival. Az alultáplált, rosszul felszerelt, és számos nehézséggel küzdő katonák gyorsan elérték a kitartásuk határait. A szovjet ellenállás erősebb volt, mint bárki is várta, és a magyar hadsereg súlyos vereséget szenvedett el. Az eredmény: több tízezer magyar katona vesztette életét, és még több tízezren estek hadifogságba. A Don-kanyarban történtek a magyar hadtörténelem egyik legsúlyosabb és legtragikusabb pillanatai közé tartoznak.

A magyar hadsereg teljes összeomlása és a Don-kanyarban szenvedett veszteségek súlyos hatással voltak az ország moráljára és politikai helyzetére is. A csata következményeként Magyarország politikai vezetése is kénytelen volt szembenézni a háború valóságával, amely egyre kilátástalanabbá vált. A tragédia nemcsak katonai, hanem társadalmi és családi szinten is óriási terhet rótt a magyar népre, hiszen sok család veszítette el szeretett hozzátartozóit, és a háborús veszteségek örökre belevésték magukat a nemzet kollektív emlékezetébe.

Községi karácsonyi ünnepség


További fotókért kérem kattintson a fenti képre. (Fotók: Őzse Péter)

Kardoskút Község Önkormányzata idén is megrendezte a hagyományos karácsonyi ünnepséget a művelődési ház nagytermében, amelyet a helyi lakosok nagy érdeklődéssel vártak. A teltházas rendezvényen Varga Pál polgármester ünnepi köszöntőjével nyitotta meg az eseményt, hangsúlyozva a közösség összetartozásának fontosságát és a karácsony meghitt üzenetét. Az est első műsorszámát a helyi óvodás gyermekek adták elő műsorukat, akik Nyitrainé Baranyi Gabriella óvodavezető irányításával verses-zenés összeállítással kedveskedtek a jelenlévőknek. A gyerekek lelkes előadása megható pillanatokat szerzett a résztvevőknek, és emlékeztetett mindenkit a karácsony varázsára. A gyermekműsort követően a békéscsabai Jókai Színház két színművésze lépett színpadra, akik karácsonyi témájú előadásukkal tovább emelték az est fényét. A színművészek előadása után Laczki János evangélikus lelkész tartott ünnepi szolgálatot, amely során meggyújtotta a negyedik adventi gyertyát. A lelkész urat Benkőné Barna Katalin kántor kísérte, közreműködésükkel tovább mélyítve az ünnep spirituális jelentőségét. Az ünnepség nemcsak a kulturális és lelki programok miatt volt különleges, hanem a közösség összefogása is megmutatkozott. Számos helyi lakos, valamint a Radnóti Miklós Nyugdíjas Klub tagjai is hozzájárultak az ünnepi finomságok elkészítéséhez. A vendégeket gazdagon terített asztalok várták, amelyeken kalács, hókifli, sós perec, pogácsa, mézeskalács, alma, banán, tea, forralt bor és szaloncukor kínálta magát. A közös étkezés lehetőséget adott a baráti beszélgetésekre és az ünnepi hangulat közös megélésére. A község karácsonyfáját ebben az évben a Betti Virágüzlet ajánlotta fel, amely gyönyörűen feldíszítve a színpad előtt állt.  A hagyományainkat megtartva az idén is díszekkel ékesítette a lakosság, szimbolizálva a közösség egységét és az ünnep fényét. Az ünnepség első részének zárásaként a jelenlévők meggyújtották csillagszórókat, és közösen énekelték el a “Mennyből az angyal” című dalt, amely meghitt pillanatokkal koronázta meg az estét. Ahogyan évek óta, az idén is mindenki hozott magával egy apró ajándékot, amelyeket a karácsonyfa alá helyeztek. Az ajándékok kiosztásakor örömmel vette mindenki kézbe a kis figyelmességeket, a szeretet ünnepének lényegét megélve. A programon a békéscsabai Bábika játszóház két munkatársa – a községi könyvtár meghívására – karácsonyi asztaldíszek készítésére és mézeskalács díszítésre várta a kisebbeket és a felnőtteket. Az adventi összejövetelek és a községi karácsonyi ünnepség ismét bebizonyította, hogy Kardoskút lakossága számára fontosak a közös ünneplések, és az ilyen alkalmak erősítik a közösségi kötelékeket. A karácsonyi ünnepség szervezői és résztvevői meleg szívvel távoztak az eseményről, kiemelve a közös élmények és az együtt töltött idő jelentőségét. A rendezvény sikeréhez hozzájárultak a fellépők, a finomságokat készítők, valamint mindazok, akik jelenlétükkel emelték az ünnep fényét.

Meghitt ünnep: a 3. adventi gyertyagyújtás Kardoskúton


További fotókért kérem kattintson a fenti fotóra. (Fotók: Őzse Péter)

Advent harmadik vasárnapján ismét összegyűlt Kardoskút közössége a község főterén, hogy közösen ünnepeljék az adventi várakozás örömét és gyújtsák meg a harmadik gyertyát a koszorún. Az esemény hangulatát a helyi kulturális egyesület ünnepi műsora tette különlegessé, amely versekkel és énekkel szőtte át az estét. A kulturális egyesület tagjai által előadott szívhez szóló versek minden jelenlévőt az adventi időszak meghitt üzenetére emlékeztettek: a várakozás, a hit és a szeretet erejére. A műsor végén közösen is elénekeltek egy adventi éneket, amely még szorosabbá kovácsolta a közösség tagjait. A harmadik, az öröm vasárnapján a gyertyát Tracsek Oszkár római katolikus plébános gyújtotta meg, aki az ünnepi pillanat előtt megható gondolatokat osztott meg a jelenlévőkkel. Beszédében hangsúlyozta az advent örömüzenetét, az elcsendesedés és a lelki felkészülés fontosságát. Szavai arra emlékeztették a résztvevőket, hogy a karácsony nemcsak külsőségekben, hanem a szívünkben is készülődést igényel. Az ünnepi esemény a szeretetvendégséggel zárult, ahol mindenki megoszthatta egymással gondolatait és örömét egy finom falat és forró ital mellett. Az asztalokon libazsíros kenyér és gőzölgő forralt bor, tea várta az ünneplőket, amelyeket a szervezők nagy szeretettel kínáltak. Az est egyik különlegessége az Őzse család által felajánlott kalács volt, amely nemcsak ízével, hanem a mögötte álló gesztussal is melegséget hozott az eseményre. A közös gyertyagyújtás és az azt követő baráti beszélgetések jóleső élményt nyújtottak a résztvevőknek. Az adventi koszorú harmadik gyertyájának fénye nemcsak az estét, hanem a szíveket is beragyogta. A rendezvény ismét megmutatta, milyen fontos szerepe van az ilyen közösségi eseményeknek a település lakóinak életében, hiszen ezek által erősödnek a helyi kapcsolatok, és együtt készülhetünk az ünnepre. Az este végén sokan már a községi karácsonyi ünnepség és gyertyagyújtás várakozásában indultak haza, hiszen az adventi időszak minden egyes alkalma közelebb visz a karácsony csodájához.

Advent harmadik vasárnapja Kardoskúton – találkozás Székelyudvarhelyről érkezett vendégekkel.


További fotókért kérem kattintson a fenti fotóra. (Fotók: Őzse Péter)

Advent harmadik vasárnapján, ünnepélyes eseményre került sor Kardoskúton: a Székelyudvarhelyről érkezett Belvárosi Unitárius Egyházközség csoportja látogatott el településünkre. A vendégek érkezése különleges alkalmat teremtett arra, hogy Kardoskút és az erdélyi Homoródjánosfalva és Homoróddaróc települések között 22 éve fennálló testvértelepülési kapcsolat egyik elindítójával, Simó Sándor unitárius lelkésszel találkozhasson Kardoskút vezetősége és a kapcsolatot ápoló családok. Az ünnepi program 10 órakor kezdődött a helyi templomban, ahol Simó Sándor esperes lelkész és László Bernadett lelkész közösen tartották az Istentiszteletet. Az istentisztelet meghitt légköre jól tükrözte az adventi időszak elmélyült, várakozással teli hangulatát. A szertartás után a székelyudvarhelyi vendégek és a helyi résztvevők gyalogosan illetve Geiszt László lovasfogatával indultak vissza a művelődési házhoz. A séta alkalmat adott a kötetlen beszélgetésekre és a régi ismeretségek felidézésére, miközben a községet is megismerték a hozzánk látogatók. A művelődési házban a Móga család nagylelkű felajánlásának köszönhetően ízletes pörkölt és az Őzse család süteménye várta a vendégeket ebédre. A baráti légkörben elfogyasztott étkezés során sok szó esett a múlt emlékeiről, az adventi időszak hagyományairól, és természetesen a testvértelepülési kapcsolat jövőbeli lehetőségeiről is. A nap záróeseményeként a csoport ellátogatott a Körös-Maros Nemzeti Park Kardoskúti Tájegységébe. Itt a szürke marha bikák különleges látványa nyújtott maradandó élményt a vendégek számára. A természet közelsége és a puszta varázslatos hangulata méltó befejezése volt a tartalmas napnak. A székelyudvarhelyi vendégek számára Ramaszné Ibolya mézeskalács csomagokat készített ajándékba a közelgő karácsony jegyében. Erdélyi vendégeink hazafelé indulás előtt elmondták, hogy a látogatás erősítette bennük a magyarság összetartozásának érzését és bebizonyította számukra, hogy milyen fontos az anyaország és a határon túli magyar közösségek közötti kapcsolat ápolása.

“Egy tányér kedvesség” – 14. alkalommal a közösségért Kardoskúton


További fotókért kérem kattintson a fenti fotóra. (Fotók: Őzse Péter)

Idén már 14. alkalommal rendeztük meg Kardoskúton az “Egy tányér kedvesség” elnevezésű közösségi eseményt, amely mára hagyománnyá vált a település életében. Célunk, hogy a helyi lakosok számára egy meleg, tartalmas gulyást készítsünk karácsony előtt, önkéntesekkel, adományokból, amely az összefogás erejét is megmutatja. Az idén is hat üstben főtt gulyásleves, amelyet a helyi jószívű támogatók hozzájárulásából készítettünk el. A támogatók nagylelkűsége lehetővé tette, hogy mindenki részesüljön az ebédből. Az illatos, tartalmas leves finom íze nemcsak a gyomrokat, hanem a szíveket is megmelengette. A helyiek ételhordóikban vihették haza a frissen elkészült leves, amelyet a szervezők gondosan porcióztak ki. A jó hangulatú ételosztás közben sokan váltottak néhány szót, mosolyogtak egymásra, és megosztották adventi várakozásuk örömét. Az esemény különleges színfoltja idén is Geiszt Laci fogata volt, aki a családjával gyönyörűen feldíszített lovas fogatával járta körbe a falut. A sétakocsikázás élménye nemcsak a gyermekek, hanem a felnőttek körében is nagy népszerűségnek örvendett. A lovak csengőinek hangja, a fogat ünnepi díszítése, valamint a falu karácsonyi látképe minden résztvevőt ünnepi hangulattal töltött el. Az “Egy tányér kedvesség” esemény nemcsak egy étkezésről szól, hanem a közösség erejéről és összetartozásáról. Ez az alkalom minden évben emlékeztet minket arra, hogy egy kis figyelmesség és kedvesség milyen sokat jelenthet mindenkinek. Köszönet illeti a szervezőket, a támogatásokat nyújtókat és minden résztvevőt, akik hozzájárultak ahhoz, hogy ez a hagyomány folytatódjon, és örömet szerezzen Kardoskút lakosainak. A program zárásaként már sokan várták a következő évi találkozást, hiszen az “Egy tányér kedvesség” minden alkalommal közelebb hozza egymáshoz az embereket.

Az idei főzés támogatói voltak:

Andrikó Attila
Bajnóczi család
Barna László
Csáki Imre
Csizmadia Pékség
Csjernyik Melinda
Csotó-Nagy Hajnalka
dr. Lipták Péter
Fehér Sándor
Gál Mihály
Geiszt László
Gőghné Dán Rozália
id. Lantos Jánosné
ifj. Rajki József
Kapuné Sin Anikó
Mórocz Lajos
Nagy Csaba
Nagy Imre
Oncsa ház
Őzse Zoltán
Panyik Ferenc
Simon János
Szabó Lőrinc
Szabóné Miklós Ildikó
Tibáné Hamvasi Zsuzsanna
Tila Plusz Kft.
Törökgyörgy Péter
Varga Pál
Visnyei Jánosné

Fellobbant az advent második gyertyája Kardoskúton


További fotókért kérem kattintson a fenti képre. (Fotók: Őzse Péter)

Ismét összegyűltek az érdeklődők advent második vasárnapján, hogy közösen ünnepeljék a várakozás időszakát. Az adventi koszorú második gyertyájának meggyújtása különleges meghittséggel töltötte be a település szívét, ahol a Radnóti Miklós Nyugdíjas Klub tagjai versmondással készítették fel a jelenlévőket az ünnepre. A költemények a karácsonyi várakozás szépségét és az összetartozás erejét idézték meg.

Az ünnepi alkalmat Pápai Attila evangélikus lelkész szavai tették teljessé. Az általa megosztott gondolatok az adventi reménység és szeretet üzenetét közvetítették, emlékeztetve mindenkit a karácsony valódi értelmére. Miután a lelkész meggyújtotta az adventi koszorú második gyertyáját, a közösség közösen gyönyörködött a láng fényében, amely az összetartozás és a hit szimbóluma volt.

Az ünnepséget követően szeretetvendégség várta a résztvevőket. A forralt bor és tea kellemes melegséget hozott a hideg decemberi estére, míg a zsíros kenyér lila hagymával a hagyományos ízeket idézte meg. A baráti beszélgetések és mosolyok között így az advent nemcsak a várakozás, hanem a találkozás és az együttlét ideje is volt.

Kardoskút adventi koszorújának második gyertyája nemcsak fényt, hanem reményt és szeretetet is vitt a jelenlévők szívébe.

Fellobbant advent első gyertyája Kardoskút ünnepi koszorúján


További fotókért kérem kattintson a fenti képre. (Fotók: Őzse Péter)

Advent első vasárnapján, ünnepi hangulatban gyűltek össze Kardoskút lakói, hogy közösen ünnepeljék a karácsonyra való várakozás kezdetét. A település központjában elhelyezett adventi koszorún fellobbant az első gyertya lángja, mely az ünnep közeledtét és a hit jelentőségét szimbolizálja.

Az eseményt a helyi önkormányzat és annak intézményeinek munkatársai szervezték, akik szívből jövő műsorral készültek. A programot Nagy Zoltán református lelkész szolgálata tette teljessé, aki adventi gondolatokat osztott meg a közönséggel, majd meggyújtotta a koszorú első gyertyáját. Beszédében kiemelte az advent üzenetét: a várakozás és a remény időszaka, amely a közösség és a család fontosságára hívja fel a figyelmet.

A meghitt pillanatokat barátságos beszélgetések és szeretetvendégség követte. A jelenlévők hagymás zsíros kenyeret, forralt bort és forró teát fogyasztva élvezték egymás társaságát. A hidegre váltó téli kora estében a szívek melege és a közös élmények adtak valódi fényt az ünnepnek.

A kardoskúti adventi rendezvény ismét bebizonyította,  hogy a hagyományok ápolása milyen fontos szerepet játszik a mindennapokban. Az első gyertya fénye emlékeztetett rá, hogy az adventi időszak nemcsak az ünnepvárás, hanem a lelki felkészülés ideje is.

Kardoskúton ünnepelte 20 éves jubileumát a Viharsarki Silver Zenekar


További fotókért kérem kattintson a fenti képre. (Fotók: Őzse Péter)

Több évtizedes hagyományai vannak a kardoskúti bálaknak. Ilyen, – többek között – a Katalin bál is, amely pár nap alatt teltházas lett.  Mostani különlegessége nem csupán a Silver zenekar két évtizedes sikertörténete volt, hanem az a közösségi összetartás is, amely végig kísérte a zenekar munkásságát.  A zenekar története 2004-ben kezdődött, amikor egy kardoskúti Katalin bál alkalmával összeállt az első formáció. Azóta a Viharsarki Silver Zenekar neve egybeforrt a jó hangulatú, emlékezetes lakodalmak és bálok világával. Az elmúlt két évtizedben számtalan pár esküvőjét tették felejthetetlenné, és rengeteg szórakozni vágyó vendéget bűvöltek el zenéjükkel. Az évfordulós bálon a zenekar régi és új barátai is jelen voltak, köztük több vőfély, akik a zenekarral együtt dolgoztak az elmúlt évek során. A zenekar különleges meglepetéssel készült: emléklapot adtak át a vőfélyeknek, fotósoknak, videósoknak, cukrász mesternek, barátoknak, amelyben köszönetet mondtak az együtt töltött közös pillanatokért és a fergeteges hangulatért, amit a Silver Zenekar minden alkalommal garantált. A bál fénypontja Ficsor Zoltán mestercukrász alkotása, egy hatalmas születésnapi torta volt, amelyet a zenekar tagjai tiszteletére készített. A Mórocz Lajos vezette Kardoskúti Főzőcsapat által ízletesre készített hagyományos helyben főzött kardoskúti marhapörkölt elfogyasztását követően tálalták fel a tortát. Ficsor Zoltán mestercukrász maga szelte fel az ínycsiklandó desszertet a vendégek között, akik szinte egy emberként ünnepelték a Silvert. Az este folyamán a zenekar – kiegészülve a régi tagokkal – ismét bebizonyította, hogy miért váltak az elmúlt évek alatt a régió egyik legkedveltebb zenekarává. Az ünneplés hajnalig tartott, a vendégek pedig nem csak a zenekar múltját, hanem annak jövőjét is méltatták, kívánva, hogy még sokáig töltsenek meg lakodalmakat és bálokat életvidám muzsikájukkal. Az esemény nemcsak az együttes számára volt emlékezetes, hanem minden jelenlévőnek, aki részese lehetett ennek a különleges pillanatnak Kardoskúton.

A bál fő támogatói:

– Ficsor Zoltán aranykoszorús, Príma díjas mestercukrász
– Patyi Ferenc és családja
– Prozlik Csaba és családja
– Nagy Utazási Iroda
– Kardoskúti Főzőcsapat
– Viharsarki Silver Zenekar

Egy vidám program libákkal, finomságokkal és hagyományőrzéssel


További fotókért kérem kattintson a fenti képre. (Fotók: Őzse Péter)

Kardoskúton idén is nagy sikerrel zárult a Márton-napi ünnepség, ahol a falu lakói és vendégei a libák és a hagyományok tiszteletére szervezett programokkal mulattak.A rendezvényt a helyi motoros egyesület tagjaik tették különlegessé, akik a ludaskását főzték. Az illatozó étel pillanatok alatt el is fogyott, hiszen senki nem akart lemaradni a finom ízvilágról. Az Őzse család is hozzájárult az ünnepi hangulathoz, akik a lúdláb szelet sütemény édes ízével vendégelték meg az érdeklődőket. A finomság, amely csokoládéval, krémmel és ízletes piskótával készült, igazi csemege volt minden édesszájúnak. A Márton-napi rendezvény külön érdekessége volt, hogy bárki készíthetett helyben lúdgége tésztát, Zsigovicsné Erzsike irányításával. Az érdeklődők így a tészta készítésének művészetét is elleshették. A gyerekek különösen élvezték, hogy saját kezűleg formázhatták meg a tésztát, miközben Erzsike türelmesen mutatta a helyes technikákat. A program részeként Geiszt Laci libái is fontos szerepet kaptak, hiszen az udvaron bárki megnézhette és megsimogathatta a szép tollú szárnyasokat. A gyerekek lelkesen figyelték a libákat – sokan először láttak ilyen közelről -, ami emlékezetessé tette számukra a libamustrát. A hagyományokat is megidéztük: néhányan jelmezt öltöttek és Döbröginek vagy Ludas Matyinak öltözve idézték fel Fazekas Mihály klasszikus meséjét. A kézműveskedés mellett Márton-totót is kitölthettek a vállalkozó szelleműek, amelyben különböző kérdéseket kellett megválaszolniuk a Márton-napi hagyományokkal és libákkal kapcsolatban. Ez a kérdéssor sok érdeklődőt vonzott, hiszen a résztvevők között tortát sorsoltunk ki. A gyerekeknek Andrékó Katika és Mónika kézműves asztala várta, ahol kis lámpásokat, csuhéból libákat készítettek együtt. A kicsik számára a népi fajátékok, a kukoricamorzsolás is szórakoztató foglalatosságot biztosított. Az est fénypontjának Rózsás Viki vidám műsora bizonyult, amely kicsiknek és nagyoknak egyaránt örömet okozott. Az interaktív és szórakoztató előadás mindenkit megnevettetett és nagyszerű hangulatot teremtett. A Márton napi Ludasság így egy igazán tartalmas, élményekkel teli délután lett, ahol a közösség összekovácsolódott és mindenki újraélhette a hagyományokat.

Megszakítás